De marktprijs voor gas blijft maar dalen en is al twaalf keer zo goedkoop als vorige zomer. Dit heeft geleid tot lagere energierekeningen voor consumenten en bedrijven. De dalende gasprijzen zijn het gevolg van voldoende gasvoorraden, een afkoeling van de Europese economie en de toename van zonne- en windenergie.
Liander, een van de grootste netbeheerders van Nederland, heeft aangekondigd dat er nieuwe uitdagingen zijn ontstaan op het elektriciteitsnet in de provincies Gelderland, Noord-Holland en Zuid-Holland. Volgens de netbeheerder is de maximale capaciteit van het net bereikt, wat met name gevolgen heeft voor klanten met een aansluiting voor grootverbruik, zoals bedrijven.
De ondernemingsorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland hebben over het algemeen positief gereageerd op de recent gepresenteerde Klimaatplannen van minister Jetten. Het Nederlandse bedrijfsleven staat volledig achter de klimaatdoelen van de regering. Er zijn echter grote zorgen onder ondernemers over de strafheffing op onder andere gas. Deze maatregel wordt als zeer onrechtvaardig beschouwd voor duizenden ondernemers die wel willen verduurzamen, maar belemmerd worden door overbelaste elektriciteitsnetwerken en een gebrek aan andere duurzame alternatieven.
Een recent gepubliceerde studie, in opdracht van de Nederlandse klimaatminister Rob Jetten, suggereert dat de vergunningverlening en bouw van kleinere, modulaire kernreactoren sneller kunnen worden gerealiseerd dan aanvankelijk gedacht. Het onderzoek, uitgevoerd door de Nuclear Research and consultancy Group (NRG), toont aan dat het mogelijk is om binnen zeven jaar vergunde en gevestigde watergekoelde modulaire kernreactoren te bouwen. De implementatie van nieuwe nucleaire technologieën, die tot nu toe niet in Nederland zijn gebruikt, zou echter meer tijd in beslag nemen.
De gasprijzen in Europa zijn drastisch gedaald, en voor het eerst sinds de zomer van 2021 is de prijs gedaald tot onder de 30 euro per megawattuur. Deze aanhoudende trend kan leiden tot een aanzienlijke vermindering van de energiekosten voor huishoudens.